Łukasiewicz - ICiMB

Wydarzenia

Łukasiewicz stosuje metody radiowęglowe w analityce środowiskowej. Artykuł dr Joanny Poluszyńskiej
Data dodania: 18 / 03 / 2022

Łukasiewicz stosuje metody radiowęglowe w analityce środowiskowej. Artykuł dr Joanny Poluszyńskiej

Łukasiewicz stosuje metody radiowęglowe w analityce środowiskowej

Metody radiowęglowe miały dotychczas zastosowanie głównie w archeologii, dendrologii czy badaniach kryminalistycznych. Technikę, w której wykorzystuje się radioizotop węgla 14C stosuje się w metodach tzw. radiodatowania. Metody te mają również zastosowanie w badaniach środowiskowych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Od 2014 roku stosuje je Łukasiewicz – ICIMB.

Podczas spalania paliw do atmosfery wydzielany jest dwutlenek węgla, za którego emisję zakłady przemysłowe zobowiązane są płacić. Ceny uprawnień do emisji CO2 szybują w ostatnim czasie w górę. To przekłada się na ogromne nakłady finansowe przedsiębiorstw, a co za tym idzie klientów indywidualnych w cenach produktów.

Emisja CO2 pochodząca ze spalania paliw zawierających biomasę pozwala na redukcję całkowitej emisji dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych. Radiowęglowe metody badań, w tym te w oparciu o technikę ciekłej scyntylacji są metodami pewnymi, dokładnymi i precyzyjnymi, które mają zastosowanie dla badań wszystkich możliwych do utylizacji termicznej odpadów.

W przeciwieństwie do metod wagowych, np. metody selektywnego roztwarzania, której nie można stosować dla paliw alternatywnych i odpadów zawierających odpady gumowe oraz powyżej 90% biomasy.

Łukasiewicz - ICIMB w 2014 roku wprowadził do zakresu akredytacji – AB 054 metody radiowęglowe do oznaczania frakcji biomasy i nie biomasy metodą ciekłej scyntylacji w takich obiektach jak: paliwa alternatywne, odpady, biomasa stała.

Łukasiewicz – ICMB  jedynym akredytowanym laboratorium badawczym w tym obszarze dla metod radiowęglowych zarówno w kraju jak i w Europie.

Jego naukowcy realizują również prace badawcze i badania komercyjne dotyczące wykorzystania metod radiowęglowych w analizach udziału węgla biogenicznego, pochodzącego np. z kukurydzy w biotworzywach i materiałach opakowaniowych. Badania pozwalają na uzyskanie certyfikatu OK BIOBASED lub BIOBASED. Certyfikaty te informują klienta o zawartości węgla pochodzenia biologicznego w tzw. produktach EKO. W EKO tworzywach i opakowaniach wykonuje się również badania biodegradacji, kompostowalności i ekotoksyczności.

Od 2018 roku naukowcy Łukasiewicz – ICIMB prowadzą prace nad opracowaniem metody oceny ilościowej i jakościowej udziału biokomponentów w biopaliwach ciekłych. Metoda taka nie została jeszcze nigdzie na świecie wdrożona do zakresów akredytacji laboratoriów, wykonujących badania w obszarach kontroli jakości biopaliw stosowanych w transporcie.

Instytut wykonuje też badania wpływu zastosowania materiałów odpadowych w różnych dziedzinach gospodarki, w tym w materiałach budowlanych oraz do wykorzystania jako nawozy lub środki poprawiające właściwości gleb. W zakresie tym jednostka posiada kilka patentów i zgłoszeń patentowych, w tym ostatnio przyznany patent, wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą „Zastosowanie popiołów lotnych ze spalania biomasy w kotłach fluidalnych energetyki zawodowej do unieszkodliwiania osadów ściekowych”.

Łukasiewicz – ICIMB posiada również urządzenie do produkcji biowęgla, który może być wykorzystywany jako środek poprawiający właściwości gleby, sorbent zanieczyszczeń czy też ściółka do wzrostu roślin lub do hodowli zwierząt. Można go również wykorzystać po spełnieniu wymagań norm jako dodatek do materiałów budowlanych, żywności czy kosmetyków.

W zakresie usług komercyjnych Instytutu znajdują się również opracowania deklaracji środowiskowych II typu, stanowiących podstawę do oznakowania wyrobu znakiem
 „Przyjazna Technologia”, jak również III typu, które są świadectwem oceny oddziaływania produktu na środowisko na poszczególnych etapach jego wytwarzania i cyklu życia.

 

Żródło: Gazeta Prawna



Wróć
Wyzwania Łukasiewicza

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie lukasiewicz.gov.pl/biznes, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i Czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

ikona
ikona