WYDARZENIA:

 

VIII edycja Konferencji dla producentów chemii budowlanej pod nową nazwą: Ł2B czyli Łukasiewicz to Business / Building Chemistry 10-12 stycznia 2022 r.

 

więcej informacji...

15 czerwca 1931 roku aktem notarialnym zawartym w Warszawie powołano do życia spółkę, która założyła w Krakowie przy ulicy Lipowej hutę szkła – „Krakowską Hutę Szkła, L. Bąkowski, D.Chazan i S-ka”.

 

więcej informacji...

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych jako jedna z czterech jednostek w kraju otrzymała dofinansowanie na realizację projektu...

 

więcej informacji...

W dniu 21.06.2021 Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych wydał pierwszy Certyfikat Czystości Mikrobiologicznej dla producenta chemii budowlanej TERMO ORGANIKA Sp. z o.o., obejmujący swoim zakresem Zakład Produkcyjny w Pyrzycach.

 

więcej informacji...

Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego gościem Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki Materiałów Budowlanych

 

więcej informacji...

Nowy projekt Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, którego kierownikiem jest dr. inż. Magdalena Gizowska dotyczy opracowania ceramicznych i kompozytowych komór spalania dla przemysłu lotniczego w tym do rakiet kosmicznych!

 

więcej informacji...

Lider projektu czyli Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych we współpracy z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A.


więcej informacji...

Blisko 400 dodatkowych ofert dla biznesu na badania, produkty i usługi, nowi klienci, wyższy zysk i przychody z komercjalizacji, a także ukierunkowana na strategiczne obszary praca 4500 naukowców i inżynierów.

więcej informacji...

Mamy PATENT na badanie siły wiązania zapraw w różnych temperaturach pracy i pod obciążeniem

 

więcej informacji...

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne seminarium dot. zanieczyszczeń środowiska, które odbędzie się 28.04.2021 online.

 

więcej informacji...

Wprowadzasz nowy produkt na rynek? Nie wiesz od czego zacząć? Jakie są wymagania prawne? To seminarium jest dla Ciebie!

 

więcej informacji...

Zakład Inżynierii Procesowej i Środowiska zajmuje się opracowywaniem Deklaracji Środowiskowych EPD III typu dla wyrobów budowlanych w oparciu o obowiązujące normy europejskie.* Dysponujemy specjalistycznym oprogramowaniem służącym do wykonywania oceny cyklu życia produktu

więcej informacji...

W ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji organizowanego przez Województwo Małopolskie Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej Organizuje Warsztaty

 

więcej informacji...

Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych uzyskał akredytacje i notyfikację na badania izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych wg PN-EN ISO 10140-2:2011 “Akustyka. Pomiar laboratoryjny izolacyjności akustycznej elementów budowlanych.

 

więcej informacji...

Zachęcamy do udziału w XXVII Sympozjum Naukowo-Technicznym KRUSZYWA CEMENT WAPNO 2020, które odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2020 r. w Kielcach.

 

więcej informacji...

30 lipca 2020 roku w Krakowie odbyło się posiedzenie Rady Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

 

więcej informacji...

Czy wiecie, że działalność Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych obejmuje cały proces technologiczno-produkcyjny budowy nieruchomości? Zapraszamy na wycieczkę po naszym instytutowym domu!

więcej informacji...

Polskie Powroty 2020. Edycja COVID-19 - nabór wniosków w programie skierowany jest do instytucji planujących zatrudnienie naukowców, których badania mogą przełożyć się na poszerzenie wiedzy i rozwiązanie istotnych problemów związanych z epidemią COVID- 19 i jej konsekwencjami

 

więcej informacji...

Wpływ pandemii COVID-19 na przemysł materiałów budowlanych oraz obecną i przyszłą sytuację gospodarki Polski, były tematem najważniejszych rozważań konferencji, która odbyła się dnia 29 czerwca 2020 roku w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

 

więcej informacji...

Miło Nam poinformować, iż Członkowie Stowarzyszenia Producentów Cementu na czele z przewodniczącym Panem Krzysztofem Kieresem, podjęli decyzję o zaproszeniu Pana dr. hab. inż. Pawła Pichniarczyka

więcej informacji...

Nieco inni niż zazwyczaj, grubsi o połowę... Zachęcamy do lektury pierwszego wydania SiC w postaci KWARTALNIKA!

więcej informacji...

W dniu 1 urodzin Sieci Badawczej Łukasiewicz składamy życzenia wszystkiego innowacyjnego i samych sukcesów badawczych! Łukasiewicz to wspaniali ludzi! W tym trudnym czasie nie poddawajmy się i dużo zdrowia!

więcej informacji...

Z dniem 1.04.2020 r. Prezes Centrum Łukasiewicz Piotr Dardziński powołał Panią dr inż. Małgorzatę Niziurską na  stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Badań i Rozwoju Sieci Badawczej  Łukasiewicz – Instytutu ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Panią dr inż. Agnieszkę Szopę

więcej informacji...

Miło jest nam poinformować że ŁUKASIEWICZ- Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddział Ceramiki i Betonów w Warszawie, w dniach 19-20.02.2020 r. otrzymał pozytwyną decyzję o przyznaniu przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej dwóch patentów.

 

więcej informacji...

Zapraszamy Państwa do składania ofert na otwarty nabór na Partnera zainteresowanego wspólną realizacją Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

więcej informacji...

Dr inż. Zdzisław Naziemiec otrzymał tytuł Doktora Habilitowanego uchwałą Rady Dyscypliny Inżynierii Środowiska, Górnictwa i Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie z dnia 27 stycznia 2020 roku.

więcej informacji...

Od 1 kwietnia 2019 r. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych wraz z 35 innymi, zlokalizowanymi w całej Polsce, tworzy trzecią co do wielkości organizację R&D w Europie. Z ośmioma tysiącami pracowników oraz ponad 1.3 mld przychodów generowanych ze sprzedaży technologii, produktów i usług Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ zwiększa szanse swoich Klientów na międzynarodowe granty i pozyskiwanie partnerów gospodarczych.

więcej informacji...

17 lutego 2020 roku w Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie odbyło się posiedzenie Rady Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

więcej informacji...

12 lutego 2020 roku w krakowskim Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych odbędzie się posiedzenie Rady Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń

więcej informacji...

Oddział Ceramiki i Betonów w Warszawie zaprasza serdecznie do udziału w Seminarium pt. "Zastosowanie technik analizy termicznej do badania materiałów ceramicznych i budowlanych", organizowanym we współpracy z firmą NETZSCH

 

więcej informacji...

9 grudnia 2019 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowej Rady Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w kadencji 2020-2023.

więcej informacji...

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wykonawcy projektu GlassPoPep - „Wielofunkcyjny materiał kompozytowy o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i pro-regeneracyjnych do odbudowy tkanki kostnej” odebrali  Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2019


więcej informacji...

Zapraszamy specjalistów branży szklarskiej, okiennej i fasadowej oraz architektów i projektantów na XXXV edycję Konferencji Technicznej Szkło budowlane.

więcej informacji...

Komisja Wyborcza powołana Zarządzeniem Nr 20 Dyrektora LUKASIEWICZ - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych z dnia 15 października 2019 roku z póżn. zm. w składzie:

więcej informacji...

19 października 2019 r. w Krakowie odbyły się główne uroczystości z okazji Jubileuszu 100-lecia AGH.

 

więcej informacji...

Miło nam poinformować, że podczas obchodów jubileuszu 70-lecia Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Rada Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH odznaczyła Pana Dyrektora Pawła Pichniarczyka honorowym wyróżnieniem „KERAMOS”

 

więcej informacji...

Nasz wieloletni partner biznesowy, jeden z największych polskich producentów płytek ceramicznych Ceramika Paradyż świętuje Jubileusz 30-lecia założenia firmy. Gratulujemy!

 

więcej informacji...

W dniach 8-10 października 2019 roku w Sopocie odbyła się XXVI Międzynarodowa Konferencja POPIOŁY z ENERGETYKI. Wydarzenie to, jest istotne dla energetyki węglowej jak i sektora gospodarczego wykorzystania ups-ów w gospodarce

 

więcej informacji...

ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych objął honorowym patronatem najbardziej znane branżowe wydarzenie - XXVI Sympozjum „KRUSZYWA CEMENT WAPNO”,

 

więcej informacji...

W dniach 1-3 października 2019 roku odbyło się w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza  – autorski koncept sprzedaży innowacyjnych projektów. Blisko 500 przedsiębior­ców, inżynierów i naukowców podczas kilkudziesięciu spotkań i negocjacji szukało okazji do zrobienia wspólnego biznesu

 

więcej informacji...

„W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan–Orkusza” to wystawa organizowana przez Sieć Badawczą ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Stanowi zwieńczenie projektu badawczo-wystawienniczego z zakresu historii polskiego wzornictwa XX w.

 

więcej informacji...

W dniach  27-30 sierpnia 2019 r. w Rzymie miała miejsce cykliczna konferencja pt. „5th Central and Eastern European Conference on Thermal Analysis and Calorimetry” (CEEC-TAC5) i „14th Mediterranean Conference on Calorimetry and Thermal Analysis” (Medicta2019)

 

więcej informacji...

Gdy powiemy „kolor”, większość z nas pomyśli o tęczy, farbach, palecie malarskiej, niektórzy powrócą myślą ku kolorowi ostatnio widzianemu albo ulubionemu. Lubimy żywe, kolorowe akcenty. Dlaczego? Bo przykuwają wzrok, są miłą odskocznią od szarości i jednostajności, co w naszym klimacie ważne jest zwłaszcza zimą.

 

więcej informacji...

Elementy wyposażenia kuchni i łazienek, czyli w zasadzie najważniejszych pomieszczeń w naszych domach, określane ogólnie mianem ceramiki sanitarnej wykonywane są z mieszaniny glin i uszlachetniaczy, formowanych ręcznie lub mechanicznie, pokrywanych farbami, angobami czy szkliwem i utrwalane w procesie wypalania.

 

więcej informacji...

Całe wieki zajęło medykom i lekarzom opracowanie sposobów ekstrakcji i amputacji, dzięki którym pacjenci nie tylko przeżywali, ale przestawali cierpieć. Dalszy rozwój medycyny przyniósł wynalazki protez i wypełnień.

więcej informacji...

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska w Opolu zorganizował w Szczyrku w dniach 9–11 września IX konferencję naukową „Energia i Środowisko w technologiach materiałów budowlanych, ceramicznych, szklarskich i ogniotrwałych”

 

więcej informacji...

W dniach  18-21 czerwca 2019 r. w Budapeszcie odbyła się 2nd Conference (2nd JTACC+V4 2019), to drugie z cyklu wydarzenie poświęcone tematyce analizy termicznej.

więcej informacji...

Miło nam poinformować, że na podstawie § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2002 r w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za zasługi dla budownictwa” Pan Dyrektor dr hab. Paweł Pichniarczyk

 

więcej informacji...

W dniu 18 czerwca 2019 roku została podpisana umowa o współpracy badawczo-rozwojowej z Grupą Azoty S.A.

 

więcej informacji...

14 czerwca 2019 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się uroczyste zakończenie trzeciej edycji TopMinds 2019.

 

więcej informacji...

Zakończyła się 29. edycja konkursu Teraz Polska. Spośród nadesłanych prawie 100 zgłoszeń 13 produktów, 7 usług i 3 innowacje zdobyły Godło „Teraz Polska”.

 

więcej informacji...

W celu rozwoju współpracy międzynarodowej 29-30 maja 2019 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami instytutu badawczego BELNIIS. Gościliśmy Pana Vitceslava Konkov Zastępcę Dyrektora Generalnego

 

więcej informacji...

W dniach 15–17.05.2019 r. odbyła się w Krakowie siódma edycja International Seminar on Modern Polymeric Materials for Environmental Applications (MPM2019) organizowana przez Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

 

więcej informacji...

9 maja 2019 r. odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja ETICS, najważniejsze, doroczne spotkanie polskiej branży ociepleń. Uczestnicy debatowali na temat bezpieczeństwa pożarowego ocieplonych elewacji, metod badawczych, certyfikacji i kontroli systemów ociepleń (ETICS)

więcej informacji...

W dniu 20 maja 2019r. w Opolskim Oddziale Inżynierii ‎Materiałowej, Procesowej i Środowiska Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych gościła delegacja chińskiego potentata w budowie i modernizacji cementowni firmy Nanjing Kisen

więcej informacji...

Europejska Organizacja ds. Oceny Technicznej (EOTA) poszukuje osoby na stanowisko asystenta technicznego w Sekretariacie w Brukseli.

więcej informacji...

16.04.2019r. zostały ogłoszone wyniki konkursu TEAM-NET organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Program ten dedykowany jest jednostkom naukowym, który oferuje finansowanie na interdyscyplinarne badania naukowe.

 

więcej informacji...

PUBLIKACJE 2009

 

.:: Wykaz monografii na rok 2009:

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Autor: Mizerski Włodzimierz , Szamałek Krzysztof
Oddział: Centrala

Tytuł rozdziału: Systemy i technologie termicznej utylizacji odpadów - (Nowe możliwości wykorzystania paliw z odpadów w procesie wypalania klinkieru)
Wydawca: Wydawnictwo HELION, Gliwice
Autor: Praca zbiorowa pod redakcją Janusza W. Wandrasza i Krzysztofa Pikonia; Jerzy Duda, Marek Lepucki
Oddział: Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych
Tytuł rozdziału: Systemy i technologie termicznej utylizacji odpadów - (Skojarzona gospodarka odpadowo-energetyczna w cementowni)
Wydawca: Wydawnictwo HELION, Gliwice
Autor: Praca zbiorowa pod redakcją Janusza W. Wandrasza i Krzysztofa Pikonia; Jerzy Duda
Oddział: Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych

Tytuł rozdziału: Unfired chrome-free basic refractories
Wydawca: Forschungs - Gemeinschaft Feuerfest e.V Bonn, Germany
Autor: Wojsa J., Jedynak L.
Oddział: Materiałów Ogniotrwałych

Wydawca: Wydawnictwo Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią, PAN Kraków
Autor: Praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa Galosa; Anna Burkowicz, Krzysztof Galos, Jarosław Kamyk, Małgorzata Kawulak, Ewa Lewicka, Alicja Maćków, Marek Nieć, Ewa Poręba, Tadeusz Smakowski, Jarosław Szlugaj, Józef Zawiła
Oddział: Szkła i Materiałów Budowlanych

Wydawca: ISCMOiB - Oddział Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach
Autor: Wojsa J.
Oddział: Materiałów Ogniotrwałych

 

.:: Wykaz publikacji pracowników na rok 2009

 

Czasopisma polskie

Czasopismo: Cement, Wapno, Beton, 2009, 1, 11
Tytuł: Naprężenia powstające w zaprawach z cementów ekspansywnych. Część 2
Autor: Szeląg H.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Cement, Wapno, Beton, 2009, 2, 97
Tytuł: Wpływ chlorków baru i strontu na właściwości elementów gipsowych
Autor: Malata G., Pichniarczyk P.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Cement, Wapno, Beton, 2009, 5, 255
Tytuł: Uwodnione gliniany wapniowe w zaczynie cementowym - przegląd zagadnienia
Autor: Kurdowski W.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Cement, Wapno, Beton, 2009, 6, 292
Tytuł: Wpływ rodzaju proszku mineralnego na właściwości betonów z proszków reaktywnych
Autor: Kurdowski W., Garbacik A., Szeląg H.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych

Czasopismo: Czasopismo Techniczne, 2009, t.106, 8, 337-345
Tytuł: Współczesny cement romański i jego właściwości
Autor: Szeląg H., Garbacik A., Pichniarczyk P., Baran T.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych

Czasopismo: Górnictwo i geoinżynieria, 2009, t.33, 3/1, 373-382
Tytuł: Cementy specjalne dla budownictwa podziemnego
Autor: Szeląg H., Kurdowski W.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych

Czasopismo: Izolacje, 2009, 6, 30
Tytuł: Właściwości i rodzaje tynków gipsowych stosowanych we wnętrzach
Autor: Wieczorek M., Nosal K.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Izolacje, 2009, 6, 44
Tytuł: Błędy wykonawcze w ocieplaniu ścian zewnętrznych systemem BSO
Autor: Sobala M., Pichniarczyk P.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Izolacje, 2009, 10, 57-59
Tytuł: Tynki zewnętrzne z cementu romańskiego
Autor: Urban J.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Izolacje, 2009, 4, 63
Tytuł: Stosowanie gładzi gipsowych w budownictwie
Autor: Urban J.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych

Czasopismo: Materiały Budowlane, 2009, 10, 41-42
Tytuł: Rynek materiałów gipsowych dla budownictwa w Polsce
Autor: Nosal K., Sobala M., Wieczorek M.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Materiały Budowlane, 2009, 10, 45-46
Tytuł: Klasyfikacja wyrobów gipsowych ze względu na reakcję na ogień
Autor: Wieczorek M., Sobala M., Nosal K.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Materiały Budowlane, 2009, 10, 51-52
Tytuł: Spoiwo mineralne z odpadu papierniczego
Autor: Krystyna Rajczyk, Anna Jarocka
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych

Czasopismo: Materiały Ceramiczne, 2009, 4, 278-282
Tytuł: Masy konstrukcyjne na trzony łukowych pieców elektrycznych
Autor: Czapka R., Wojsa J., Czapka Z
Oddział Materiałów Ogniotrwałych
Czasopismo: Materiały Ceramiczne
Tytuł: Przemysł materiałów ogniotrwałych w Czechach, Słowacji i w Polsce – różnice i podobieństwa, 2009, 4, 283-287
Autor: Czechowski J., Franek T
Oddział Materiałów Ogniotrwałych
Czasopismo: Materiały Ceramiczne, 2009, 4, 288-294
Tytuł: Wpływ minerałów domieszkowych andaluzytu na jego wybrane właściwości
Autor: Wala T., Podwórny J., Suwak R., Stec K
Oddział Materiałów Ogniotrwałych
Czasopismo: Materiały Ceramiczne, 2009, 4, 273-277
Tytuł: Wpływ wybranych dodatków na hydratację tlenku magnezu
Autor: Wojsa J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych
Czasopismo: Materiały Ceramiczne, 2009, 4, 269-272
Tytuł: Sposób zagospodarowania zgarów aluminiowych w procesie wytwarzania tworzyw izolacyjno-egzotermicznych dla przemysłu odlewniczego
Autor: Lipowska B., Witek J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych
Czasopismo: Materiały Ceramiczne, 2009, 4, 263-268
Tytuł: Badania ścieralności materiałów ceramicznych
Autor: Jedynak L., Czechowski J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych
Czasopismo: Materiały Ceramiczne, 2009, 1, 12-15
Tytuł: Metody chemometryczne w identyfikacji źródeł pochodzenia klinkieru oraz cementu
Autor: Jakubowska M., Kalarus D., Kot A., Kubiak W.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych

Czasopismo: Prace Instytutu Metalurgii Żelaza, 2009, 61/1, 34-41
Tytuł: Badania nad utylizacją zużytego katalizatora niklowo-molibdenowego
Autor: Barański J., Witek J., Różański P., Pogorzałek J., Krztoń H., Smolec B., Stelmach S.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych
Czasopismo: Prace Instytutu Metalurgii Żelaza, 2009, 61/2, 8-12
Tytuł: Refractory castable blocks in the lining of heating furnace hearts
Autor: Barański J., Witek J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych
Czasopismo: Prace Instytutu Metalurgii Żelaza, 2009, 61/3 29-33
Tytuł: Korozja materiałów ogniotrwałych pod wpływem żużla z procesu nagrzewania stali transformatorowych i prądnicowych
Autor: Majchrowicz I., Barański J.
Oddział: Materiałów Ogniotrwałych

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 161-170
Tytuł: Uszkodzenia i awarie bezspoinowego systemu ocieplania ścian zewnętrznych
Autor: Sobala M., Pichniarczyk P.
Oddział: Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 171-181
Tytuł: Sposób opracowywania dokumentacji surowcowych składowisk materiałów odpadowych typu mieszanin żużlowo-popiołowych
Autor: Kosk I.
Oddział: Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 183-193
Tytuł: Wpływ technologii przeróbki na jakość uzyskiwanego kruszywa
Autor: Naziemiec Z.
Oddział: Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 177
Tytuł: Nowa jakość popiołów krzemionkowych do cementu i betonu
Autor: Baran T.
Oddział: Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 187
Tytuł: Ograniczenia zastosowania odpadowych płyt gipsowo-kartonowych do ponownego wykorzystania w przemyśle materiałów budowlanych i rekultywacji gruntów w świetle przepisów Unii Europejskiej
Autor: Kosk I.
Oddział: Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 197
Tytuł: Wpływ reduktora chromu (VI) w postaci siarczanu żelaza (II) na powstawanie przebarwień w klejach cementowych
Autor: Sobala M., Nosal K., Wieczorek M.
Oddział: Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 203
Tytuł: Sztuczne marmury z gipsu
Autor: Urban J.
Oddział: Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 65-82
Tytuł: Wytrzymałość szkła hartowanego termicznie w aspekcie badania metodą czteropunktowego zginania oraz metodą uderzenia zginającego
Autor: Zduniewicz T.
Oddział: Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 107-121
Tytuł: Badanie zanieczyszczenia metalami ciężkimi i radionuklidami zwałowisk odpadów odlewniczych w Ozimku oraz ich wpływu na stan okolicznych gleb
Autor: Bożym M., Staszak D., Majcherczyk T.
Oddział: Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 155-164
Tytuł: Oznaczanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w stałych próbkach środowiskowych z wykorzystaniem chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrią mas GC-MS
Autor: Bożym M., Poluszyńska J., Sławińska I., Dwojak J.
Oddział Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 79-88
Tytuł: Historia i teraźniejszość przemysłu materiałów ogniotrwałych w Polsce
Autor: Czechowski J.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 89-100

Tytuł: Misy ceramiczne układu zalewowego form odlewniczych
Autor: Pawełek A., Wala T.

Oddział Materiałów Ogniotrwałych

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 101-113

Tytuł: Opracowanie nowych technologii wykonywania izolacji cieplnych w energetyce
Autor: Witek J., Klecan R., Kleta A., Śliwa A

Oddział Materiałów Ogniotrwałych

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 83-92

Tytuł: Odporność na ścieranie materiałów ogniotrwałych i metody jej oznaczania
Autor: Majchrowicz I., Pawełek A., Wałęga H.

Oddział Materiałów Ogniotrwałych

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 93-106
Tytuł: Badania fotoemisyjne złącz Pt/SrTiO3
Autor: Psiuk B., Szade J., Szot K.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 65–77

Tytuł: Szyby zespolone – atrakcyjny materiał budowlany
Autor: Balon-Wróbel A., Mazur B.

Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 55-65
Tytuł: Charakterystyka krajowych bazaltów regionu dolnośląskiego z przeznaczeniem na włókna amorficzne
Autor: Kosmal M.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 13-25

Tytuł: Badania właściwości fizykochemicznych bioszkieł domieszkowanych srebrem wytworzonych metodą zol-żel
Autor: Ciołek L., Karaś J., Olszyna A.

Oddział: Centrala

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 29-44Tytuł: Opracowanie technologii otrzymywania nowych wszczepów ceramicznych na osnowie TiO2 do zastosowań w chirurgii kości
Autor: Michałowski, Jaegermann Z.

Oddział: Centrala

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 9-28

Tytuł: Szok cieplny w tworzywach ceramicznych; Część I Współczesne teorie szoku cieplnego
Autor: Dziubak C., Rećko W. M.

Oddział: Centrala

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 27-36

Tytuł: Dobór środków uplastyczniających do ekstruzyjnego formowania wyrobów ceramiki technicznej
Autor: Łosiewicz A., Jakubiuk T.

Oddział: Centrala

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 45-54

Tytuł: Systemy certyfikacji wyrobów
Autor: Papier A.

Oddział: Centrala

Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 47-63
Tytuł: Podwyższenie efektywności procesu wytwarzania kalki ceramicznej przez wprowadzenie mediów fotoutwardzalnych
Autor: Biernat M.
Oddział: Centrala
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 27-45
Tytuł: Możliwości regeneracji ołowiu z osadu powstającego w procesie chemicznego polerowania wyrobów z ołowiowych szkieł kryształowych
Autor: Zawiła J.
Oddział: Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 141-149
Tytuł: Ocena opłacalności wykorzystania biogazu rolniczego
Autor: Głodek E.
Oddział: Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 137-153
Tytuł: Oddziaływanie na środowisko przemysłu szklarskiego w świetle wymagań Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń
Autor: Kiprian K., Janeta J., Ligus G.
Oddział: Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 131-140
Tytuł: Oznaczanie substancji ropopochodnych za pomocą chromatografii gazowej połączonej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym
Autor: Poluszyńska J., Bożym M., Sławińska I., Dwojak J.
Oddział: Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 165-175
Tytuł: Biomasa jako źródło ciepła w piecach cementowych
Autor: Trembacz J., Sładeczek F.
Oddział: Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 115-130
Tytuł: Sterowanie neuronowe procesem przemiału cementu; Część 1 Identyfikacja układu przemiałowego na przykładzie młyna pracującego w układzie zamkniętym z separatorem powietrznym
Autor: Bursy G.
Oddział: Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 4, 115-130
Tytuł: Sterowanie neuronowe procesem przemiału cementu; Część 2 Synteza regulatora neuronowego
Autor: Bursy G.
Oddział: Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu
Czasopismo: Prace Instytutu Szkła, Ceramiki Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych, 2009, 3, 151-160
Tytuł: Wykorzystanie odpadów budowlanych grupy 17 z recyklingu
Autor: Ćwik S., Jaskóła R.
Oddział: Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu

Czasopismo: Prace Naukowe Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej, Seria: Studia i Materiały, Górnictwo i Geologia, 2009, 35, 105-112
Tytuł: Kruszywa lekkie z osadów ściekowych i odpadów mineralnych
Autor: Góralczyk, Mazela A., Uzunow E., Naziemiec Z.
Oddział: Szkła i Materiałów Budowlanych
Czasopismo: Prace Naukowe Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej, Seria: Studia i Materiały, Górnictwo i Geologia, 2009, 35, 121-136
Tytuł: Sposób opracowania dokumentacji surowcowych składowisk materiałów odpadowych typu mieszanin żużlowo-popiołowych
Autor: Kosk I.
Oddział: Szkła i Materiałów Budowlanych

Czasopismo: Szkło i Ceramika, 2009, 1, 5-9
Tytuł: Jakość surowca chromoforowego a właściwości barwiące pigmentu cyrkonowo-żelazowego
Autor: Dziubak C.
Oddział: Centrala
Czasopismo: Szkło i Ceramika, 2009, 3, 7-11
Tytuł: Statystyka wytrzymałości ceramiki korundowej
Autor: Dziubak C., Rećko W.M.
Oddział: Centrala
Czasopismo: Szkło i Ceramika, 2009, 4, 2-8
Tytuł: Mikrostruktura ceramicznego pigmentu cyrkonowo-żelazowego
Autor: Dziubak C., Tymowicz-Grzyb P.
Oddział: Centrala
Czasopismo: Szkło i Ceramika, 2009, 5, 7-11
Tytuł: Ceramiczny, monolityczny element grzejny
Autor: Dziubak C., Jakubiuk T., Łosiewicz A., Mielcarek W.
Oddział: Centrala
Czasopismo: Szkło i Ceramika, 2009, 2, 5-9
Tytuł: Emalie do dekorowania listew i płytek z tafli szklanej
Autor: Chmielewska D., Marecka M.
Oddział: Centrala
Czasopismo: Szkło i Ceramika, 2009, 2, 16-23
Tytuł: Media fotoutwardzalne w procesie wytwarzania kalki ceramicznej
Autor: Biernat M.
Oddział: Centrala
Czasopismo: Szkło i Ceramika, 2009, 3, 12-17
Tytuł: Współczesne kierunki rozwoju produkcji szkła w świetle konferencji Europejskiego Towarzystwa Technologii Szkła 9-th ESG Trencin 2008
Autor: Stoch L.
Oddział: Centrala
Czasopismo: Szkło i Ceramika, 2009, 2, 24-25
Tytuł: Znak Q potwierdzeniem wysokiej jakości wyrobów ze szkła i ceramiki
Autor: Papier A.
Oddział: Centrala
Czasopismo: Szkło i Ceramika, 2009, 4, 13-17
Tytuł: Intensyfikacja mielenia wapna palonego w młynach kulowych i rolowo-misowych przy użyciu aktywatora IMOFLOW w Zakładzie Lhoist Bukowa
Autor: Klecan R., Żarnatal Z.
Oddział: Materiałów Ogniotrwałych
Czasopismo: Szkło i Ceramika, 2009, 5, 14-21
Tytuł: Oszczędzanie energii w przemyśle ceramicznym
Autor: Jaegermann Z., Łukasik W.
Oddział: CentralaCzasopisma zagraniczne

Czasopismo: Applied Physics A, Mat. Science and Processing, 2009, 97, s. 449-454
Tytuł: Self-neutralization via electroreduction in photoemission from SrTiO3 single crystals
Autor: Psiuk B., Szade J., Pilch M., Waser R., Szot K.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych

Czasopismo: Engineering of Biomaterials / Inżynieria Biomateriałów, 2009, 89-91, 91-93
Tytuł: In vitro studies of cytotoxicity of bioglass containing silver
Autor: Ciołek L., Karaś J., Olszyna A., Zaczyńska E., Czarny A., Żywicka B.
Oddział: Centrala

Czasopismo: Optical Materials, 2009, 31, 1802-1804
Tytuł: Thin TiO2 films for an elektrochromic system
Autor: Żelazowska E., Rysiakiewicz – Pasek E.
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych

Czasopismo: Solid State Phenomena, 2009, 147-149, 801-806
Tytuł: Fluoride Release and Antibacterial Activity of Self-Made Composite Materials for Dental Fillings
Autor: Mystkowska J., Marczuk-Kolada G., Leszczyńska K., Dąbrowski J., Karaś J.
Oddział: Centrala

Czasopismo: Vacuum, 2009, Vol. 83, 69-72
Tytuł: XPS study of perowskites surface instability, caused by Ar+ ion and electron bombardment and metal deposition
Autor: Psiuk B., Szade J., Pilch M., Szot K.
Oddział Materiałów Ogniotrwałych

 

 

 

CZASOPISMA:

 

sic logo1 logo cwb

 

GALERIA SZKŁA:

 

logo lipowa3

ZOBACZ NAS:

 

fb v    twitter v

 

Youtube

 

NAJBLIŻSZE SEMINARIUM:

 W związku z wprowadzeniem stanu epidemii związanej z COVID-19 z przykorścią informujemy, że wszystkie seminaria zostały wstrzymane do odwołania

 

REALIZOWANE PROJEKTY:

 

glass

 

logo flot min


 

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone ICiMB 2013